Potravinářská komora České republiky


Veterináři odhalili na Semilsku nelegální výrobu masných produktů

Autor: ČTK

Datum: 02. 06. 2020

Praha/Liberec 1. června (ČTK) - Veterináři odhalili na Semilsku při kontrole domácí porážky skotu u chovatele nelegální výrobu masných produktů. Na místě zajistili 110 kg výrobků, například špekáčků, párků, gothajského salámu nebo marinovaného vepřového masa. Prostory, kde se vyráběly, nebyly schválené, maso nebylo získané ze schválených jatek, takže neprošlo veterinární prohlídkou. ČTK to dnes za Státní veterinární správu (SVS) sdělil Petr Majer. Pokuta může dosáhnout až milionu korun, většinou bývá řádově nižší.

"Produkty kontrolovaná osoba nabízela odběratelům mimo jiné prostřednictvím sociální sítě. Výrobky o celkové hmotnosti cca 110 kg byly na místě znehodnoceny barvou a předány k neškodné likvidaci oprávněné firmě," dodal mluvčí.

Podle ředitele krajské veterinární správy v Liberci Romana Šebesty šlo o domácí porážku u chovatele ve Všeni na Semilsku. "U chovatele jsme dělali kontroly pravidelně, teď jsme se ale zaměřili právě na domácí porážku," řekl Šebesta. Maso z domácí porážky je podle něj určené pouze pro spotřebu chovatele a jeho rodiny a také pro osoby blízké. V tomto případě ho ale podle něj chovatel uváděl na trh.

V Libereckém kraji odhalili veterináři letos v lednu neschválená a nezkolaudovaná jatka nedaleko Tanvaldu v okrese Jablonec nad Nisou. Zajistili na nich 307 kilogramů hovězího masa. Provozovateli hrozila také milionová pokuta. Loni veterináři odhalili několik nelegálních porážek a úpraven masa. "Podobných případů mírně přibývá, je to daň za rozvolňování legislativy," řekl Šebesta.

SVS loni vybrala na pokutách rekordních více než 33 milionů Kč, meziročně zhruba o sedm milionů korun více. Sankce vzrostly kvůli hygienickým problémům, zvýšila se také částka za pokuty neregistrovaným k podnikům.

ivc drh kš

 


SoutěžRENOMIA - služby v oblasti pojištění potravinářských firem
spolupracujeme s


Potravinářská komora ČR ®
Počernická 96/272
108 03 Praha 10-Malešice
tel./fax: +420 296 411 187 (sekretariát)
tel.: +420 296 411 184-96
e-mail: foodnet@foodnet.cz
IČ: 63110652
DIČ: CZ63110652
ID datové schránky: snrmxu3