Ceny másla v obchodech lámou rekordy. V posledních týdnech dokonce spotřebitelská cena másla rostla nejrychleji ze všech potravin. V mediálním prostoru se objevují tvrzení některých politiků a ekonomů, která jsou dle našeho přesvědčení mnohdy nepřesná a zavádějící. Z vysokých cen másla se v Česku stalo politikum. Potravinářská komora proto připravila další analýzu, kde komentuje jednotlivé příčiny současných vysokých cen másla. Ceny másla totiž rostou i v dalších zemích, zvýšení cen v ČR tedy není ojedinělé a je srovnatelné s ostatními trhy.

Komora přináší další fakta k již zveřejněné analýze, která vyšla na začátku listopadu. Všechny informace jsou snadno dohledatelné a ověřitelné.  

Jedním z důvodů rozhořčení veřejnosti ohledně vysokých cen másla, v porovnání s cenami jiných potravin, může být i fakt, že domácnosti nakupují tento výrobek v předvánočním čase a jeho spotřebu nemohou v době pečení a smažení výrazněji omezit. Současně veřejnost a často i politici a ekonomové nevnímají celkovou situaci v potravinářském sektoru a přehlížejí i mezinárodní kontext.

MÁSLO ZDRAŽUJE ZEJMÉNA VE STŘEDNÍ EVROPĚ

Podle dat Eurostatu zdražuje máslo nejen v Česku, ale také v dalších zemích EU. Podstatný je fakt, že cenová hladina másla v Česku nijak výrazně nevybočuje z velmi obdobného nárůstu cen v okolních zemích střední a východní Evropy. Nejvíce cena meziročně v říjnu narostla na Slovensku, a to o 49 %. O něco nižším tempem rostly ceny v České republice a Německu, přibližně o 40 %. V Polsku je nárůst spotřebitelské ceny másla podstatně nižší, což ale není překvapivé – je to dáno tamější loňskou nadvýrobou másla. Poláci tak teď na trh uvolňují zmražené máslo vyrobené v loňském roce. V ostatních unijních zemích rostly ceny polovičním nebo nižším tempem. Průměr za celou EU činil 19,1 %.

TZ Máslo 1

NÁKLADY VÝROBCŮ

Pojďme se nyní podrobněji podívat na jednotlivé příčiny na straně výrobců. Ceny nákladových vstupů výrobního sektoru se začaly zvyšovat během roku 2021, kdy odstartoval růst světových cen komodit měřený FAO Food Price Indexem. O rok později začala energetická a inflační krize. Stranou nelze nechat ani fakt, že šlo o atypické období ovlivněné celosvětovou pandemií covidu. Neznamená to tedy, že by náklady výrobců dlouhodobě klesaly, ale přesně naopak rostou.

Zpracovatele trápí stále rostoucí výkupní ceny mléka, nedostatek mléčného tuku nebo čím dál vyšší cena lidské práce. V cenách tuzemského másla se oproti jiným zemím také dlouhodobě propisují režijní náklady ve formě rostoucích poplatků za odpady nebo vysokých nákladů na energie, dopravu či obalové materiály. Z dat Eurostatu vyplývá, že Česko má stále jednu z nejvyšší cen elektřiny. Vládní stropy byly v minulosti pro sektor potravinářství významnou pomocí, některé státy však dosud různými úlevami stále podporují alespoň jeden typ energií. To se musí zákonitě promítnout do nákladů. Celý sektor je totiž energeticky velmi náročné odvětví.

TZ Máslo 2

ROSTOUCÍ CENA MLÉKA

Přestože by se mohlo zdát, že pár haléřů za litr mléka nehraje roli, výrobci mají stále vyšší náklady na tuto surovinu. Jak vyplývá ze statistik ministerstva zemědělství, výkupní cena mléka roste již 14 měsíců v řadě. Zemědělci litr mléka v září loňského roku prodávali v průměru za 9,80 Kč. Během letošního května se jeho cena přehoupla přes 11 Kč a v říjnu podle předběžných statistických odhadů stálo už 11,81 Kč.

Ačkoli cenový rozdíl na litru mléka je během období od května do října jen 79 haléřů, na kilogram másla výrobci potřebují průměrně 22 litrů mléka (přesné množství však záleží na typu mléka a výrobní metodě). Jednoduchým propočtem tak dojdeme k závěru, že na jednom kilogramu másla takový zdánlivě nepatrný rozdíl činí ve výsledku 17,38 Kč.

TZ Máslo 3

NEDOSTATEK MLÉČNÉHO TUKU

Nejen český, ale i celý evropský trh se potýká se snižováním obsahových složek mléka, zejména tuku a také bílkovin. Přestože Česká republika má jednu z nejvyšších užitkovostí na světě, pokles tučnosti je u nás bohužel dlouhodobý. Je to zapříčiněno změnou struktury stáda a šlechtěním dojnic na vysokou užitkovost. Tuzemské mlékárny tak musí dokupovat smetanu, z níž se pak máslo vyrábí, i ze zahraničí a za vysoké evropské tržní ceny. Komoditní cena smetany letos v lednu stála 60 Kč/kg, v současné době však dosahuje historického maxima, obchoduje se i přes 100 Kč/kg, na spotovém trhu i za 10,50 euro – tedy 250 Kč/kg.

Pro úplnost je nutné také dodat, že i když tuzemské dojnice nadojily za prvních devět měsíců letošního roku více litrů mléka oproti stejnému období loňského roku, mlékárny zároveň také vyrobily více másla a dalších mléčných výrobků, po kterých roste poptávka. Výsledkem je nerovnováha tukové bilance, ve které je převis poptávky nad nabídkou.

TZ Máslo 4

NEMOC MODRÉHO JAZYKA

Mezi další důvody, které mají vliv na cenu másla, je takzvaná nemoc modrého jazyka. Jde primárně o nemoc ovcí, kterou se však může nakazit i skot. Katarální horečka se rozšířila z Francie do Německa a zasáhla už i některé tuzemské chovy. Dojivost skotu kvůli virové nákaze klesá o 10 %. Některé zahraniční mlékárny se tak dostaly pod enormní tlak a začaly skupovat tuk na trhu, což má vliv na rostoucí cenu suroviny.

ZELENÁ POLITIKA

Produkce mléka se bude v budoucnu v Evropě snižovat, protože se snižují počty stavu skotu. Podle Eurostatu se počet dojnic v Unii za poslední rok snížil přibližně o 3 %. K udržování stavů hospodářských zvířat nepomáhá ani nařízení a různá omezení a další byrokratické požadavky. Například Dánsko se chystá zpoplatnit produkci emisí zemědělských zvířat. Podle předběžných návrhů budou chovatelé odvádět „daň“ z metanu. Při přepočtu na ekvivalent CO2 půjde postupem času přibližně v přepočtu až o 2 500 Kč za tunu. Nutno také dodat, že opatření je spojené s úlevami pro zemědělce. Lze předpokládat, že opatření bude mít vliv na ekonomiku některých chovů.

PŘIRÁŽKY ŘETĚZCŮ

Obchodní přirážky řetězců nejsou předmětem této analýzy, byť samozřejmě mají vliv na koncovou cenu másla pro spotřebitele v obchodech. Je však důležité upozornit na jeden podstatný fakt, a to že ČSÚ sbírá ceny průmyslových výrobců jen od českých zpracovatelů, zatímco ve spotřebitelských cenách jsou uvedeny i ceny za zahraniční výrobky. Tedy i starší máslo z mrazíren, které bývá levnější. V posledních týdnech se k nám staré zmražené máslo dováží ve velkém, ovšem spotřebitelská cena másla v obchodech přitom stále roste.

TRH S MÁSLEM V ČESKU

Ve veřejných diskusích k vysokým cenám másla v poslední době zaznívá i údajná malá konkurence na českém trhu, někdy nazývaná jako oligopolizace. Míry tržní koncentrace jednotlivých podniků jsou ale v Česku nízké. To naopak ukazuje na silně konkurenční prostředí. Jen za prvních letošních devět měsíců dovoz másla přesahoval 50 %. Těžko tedy mohou obstát četná tvrzení o nedostatečné konkurenci na českém trhu.

TZ Máslo 5

Marek Zemánek
Tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení Potravinářské komory ČR

Poměry v českém maloobchodě se po roce a půl útlumu začínají měnit. Trh s potravinami a drogerií vzrostl ve třetím čtvrtletí o více než tři procenta, ukázala analýza výzkumné společnosti NielsenIQ.

A pocítí to nejen výrobci a prodejci, ale i zákazníci. Situace v posledních dvou letech výrazně nahrávala slevovým akcím. Řetězce se začaly o zákazníky tvrději přetahovat a některé rozjely masivní věrnostní programy. Část z nich je vysloveně neveřejná a spočívá v individuální nabídce zákazníkovi – třeba vrácení části útraty zpátky na bankovní účet nebo formou kreditů. S trochou šikovnosti s nimi lze ušetřit klidně 10 až 15 procent z částky, kterou člověk oficiálně zaplatil na pokladně.

Teď se situace otáčí. Tržby začaly růst a tlak na skutečné zlevňování opadl. Obchodníci naopak uměle šponují cenu některých produktů, aby vytvořili dojem, že nabízená sleva je opravdu výrazná.

Podle Potravinářské komory se některého zboží prodá ve slevách dokonce víc než 90 procent. Komora teď trend rozevírajících se nůžek mezi oficiální a reálnou cenou hlasitě kritizuje.

„Problém je, že výrobci musí do slevových akcí dodávat zboží rovněž s výraznou slevou. Dostávají se tak často do smrtící spirály. Zvýšení prodeje daného výrobku totiž funguje jen na začátku, a když se trh nasytí, pak daný výrobek několik týdnů nikdo nechce a prodeje se hluboce propadnou,“ řekl HN mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek. Podle něj to potravináři zvládají jen díky omezení investic – to ale do budoucna oslabuje jejich pozici právě pro vyjednávání s řetězci.

Článek najdete zde: https://archiv.hn.cz/c1-67478760-cokoladu-jen-v-akci-lide-zacinaji-utracet-a-prodejci-proto-sponuji-ceny-aby-mohli-nabizet-velke-slevy

Rozloha Dánska je o něco větší než polovina Česka a zhruba stejný poměr panuje v počtu obyvatel. V zemi však žije zhruba stejně krav jako tady a prasat dánští zemědělci, považovaní ve svém oboru za světovou špičku, chovají podle dat Eurostatu téměř desetkrát více než ti čeští. Zároveň má skandinávská země jeden z největších podílů obnovitelné energie na spotřebě v Evropě.

Proto není zas tak překvapivé, že kabinet premiérky Mette Frederiksenové přistoupil k přelomovému kroku. Království jako první na světě schválilo od roku 2030 zpoplatnění produkce emisí zemědělských zvířat. Vláda se na tom dohodla po týdnech trvajících jednáních se zástupci politických stran, odborů, zemědělských organizací i ekologů.

Další informace najdete tady: https://archiv.hn.cz/c1-67481170-dansko-jako-prvni-zavadi-bdquo-emisni-povolenky-ldquo-pro-kravy-a-vepre-chovatele-budou-casem-platit-vice-nez-dnes-prumysl

Největší obchodní pakt v historii EU se blíží. V Česku jej vítají zástupci autoprůmyslu, ale bouří se proti němu zemědělci.

Podpis obchodní dohody s blokem čtyř jihoamerických států Mercosur visí ve vzduchu. Kritika zaznívá od zemědělců v části zemí EU včetně Česka. Dohoda se však zdaleka netýká jen farmářských výrobků a potravin.

Z Evropské unie do Jižní Ameriky budou za výhodnějších podmínek proudit automobily, stroje, chemické výrobky, medicínské přístroje apod. Opačným směrem levné hovězí maso, drůbež, cukr či etanol.

Více zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-otazky-a-odpovedi-co-prinese-nejvetsi-obchodni-dohoda-eu-264846

Jarní deště prospěly španělským olivovým hájům, kde se nyní rýsuje vydařená úroda. A úspěšná sklizeň v zemi produkující nejvíce olivového oleje na světě přináší také pokles cen. V obchodech by mohl být znát až příští rok.

Sucho a tropické teploty v posledních letech způsobily špatnou úrodu oliv a tím pádem také vysoké ceny olivového oleje. Vyhlídky pro zbytek letoška a příští rok však vypadají nadějně - očekává se dobrá úroda, a ceny olivového oleje tím pádem klesají.

„Španělským hájům prospěly jarní deště, a rýsuje se proto vydařená úroda. Je nutné poznamenat, že Španělsko dodává do států Evropské unie 70 procent z veškerého objemu olivového oleje na evropském trhu, a bude tedy určitě promlouvat do cen. Zákazník by cenový rozdíl mohl pocítit až po Novém roce, kdy se na trhu objeví nově zpracovaná úroda,“ vysvětluje tiskový mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.

Více tady: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-cena-olivoveho-oleje-klesa-v-obchodech-se-to-ukaze-po-novem-roce-264810

16. listopad 2024

Školáci mají dostávat ovoce, zeleninu a mléko na podporu zdravého stravování ve třídách nikoli od září, ale až od listopadu, navrhuje ministerstvo zemědělství. Důvodem je, že rozpočet na program zůstal ve výši 300 milionů korun, zatímco ceny potravin rostou. Navíc se nově do škol povinně mají dodávat i biopotraviny.

Potravinářská komora ČR změnu kritizuje kvůli tomu, že se nenašly peníze na navýšení programu. „Finanční rozpočet na projekt se v posledních letech neustále snižuje, což by podle nás mělo být spíše naopak. Děti by měly mít pravidelný příjem mléka, nikoliv jen jeho sporadické dodávky,“ řekl MF DNES mluvčí komory Marek Zemánek.

Mléko je podle něj pro děti základním zdrojem vápníku a vitaminu D. „Důležitý je i příjem bílkovin, kterých děti teď moc nemají. Když slýcháme od pedagogů, že děti mají i třikrát týdně rohlík s čokoládovou pomazánkou, nelze to považovat za úplně výživově vyvážené,“ dodal Zemánek.

Více zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/potraviny-skoly-dotace-zemedelstvi-mleko.A241114_150108_ekonomika_drh

15. listopad 2024

Ceny másla v českých obchodech lámou rekordy. Zejména v době, kdy lidé nakupují na vánoční pečení, se to nesetkává s pochopením. O drahém másle, které běžně stojí 70 korun, se už mluvilo i na vládě. Podle ministra zemědělství a předsedy KDU-ČSL Marka Výborného vinu nenesou producenti, ale obchodníci. „Cena másla ale roste v celé Evropě, zvýšení v Česku je srovnatelné s ostatními trhy,“ reaguje pro Český rozhlas Plus prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Více najdete tady: https://plus.rozhlas.cz/rekordni-ceny-masla-tuk-neni-haji-se-potravinari-kdyby-babis-rekl-muze-zlevnit-9353928

14. listopad 2024

Europoslanci schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování, které má zajistit, že výrobky prodávané v EU nepocházejí z odlesněné půdy kdekoli na světě. Posunutí platnosti o jeden rok navrhla Evropská komise po kritice ze strany firem i některých členských států. Odklad požadovala také Česká republika.

Norma měla původně začít platit na konci letošního roku, platnost se nyní odkládá až na konec příštího. Odpůrci poukazovali zejména na to, že některé mechanismy, které nařízení zavádí, nejsou dostatečně připravené. Podle mnoha firem norma rovněž přinášela nové byrokratické povinnosti a mohla by vést ke zvýšení cen. Toho se obávají především dovozci některých surovin.

Hlasování v Evropském parlamentu v Bruselu doprovázely problémy s hlasovacími zařízeními, někteří z europoslanců se tak museli přesouvat na jiná místa k sezení v sále, aby mohli hlasovat a celý proces se prodlužoval.

Potravinářská komora ČR pak uvedla, že nešlo ještě o finální hlasování o odkladu. „Přestože europoslanci dnes schválili 12měsíční odklad, bohužel k původnímu návrhu Evropské komise připojili pozměňovací návrhy, což znamená, že novela nevstoupí v platnost okamžitě a není zřejmé, jestli se odklad účinnosti podaří schválit včas,“ napsal iDNES.cz mluvčí komory Marek Zemánek.

Parlament tak bude muset jednat s Evropskou komisí a Radou, aby došlo k přijetí pozměňovacích návrhů. „Dokud nebudou uzavřena jednání, zůstává původní termín (30. prosince 2024), od kdy musejí firmy plnit povinnosti, zejména provádět náležitou péči a vydávat příslušná prohlášení,“ dodal.

Více tady: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/odlesnovani-odklad-eu-soja-kava-kakao-dovoz.A241114_121451_ekonomika_ven

14. listopad 2024

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se bude znovu zabývat cenami másla, výsledky představí na jaře, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci jeho předseda Petr Mlsna. Podnět k šetření dal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. K ceně másla se ve čtvrtek vyjádřil i premiér Petr Fiala. Podle jeho názoru cenu ovlivňují oligopoly. Dodal však, že stát ji regulovat nehodlá.

„Potravinářská komora nemá obavy z dalšího sektorového šetření u másla. Dobře víme, že problém není na straně výrobců. Většinu nákladů jednoznačně nesou zpracovatelé,“ uvedl v reakci mluvčí komory Marek Zemánek. Podle něj skoro 70 procent ceny másla tvoří cena základních vstupních surovin, tedy mléka a tuku.

Ceny másla jsou velkým tématem už od začátku podzimu. Tehdy uvedli zástupci Českomoravského svazu mlékárenského, že v létě bylo v mléku méně tuku, protože skot kvůli výkyvům teplot méně žral. Na konci září tak již 250 gramů mléčného tuku stálo 70 korun bez akce. Ceny mezitím ale stále rostou. V říjnu pak podle údajů společnosti Česká distribuční, která analyzuje slevové letáky, meziročně zdražilo o 43 procent i v promocích, běžná kostka másla tak stála 52 korun.

Článek je k dispozice zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/maslo-potraviny-ceny-obchod.A241114_115404_ekonomika_drh

14. listopad 2024

Školáci mají dostávat ovoce, zeleninu a mléko na podporu zdravého stravování ve třídách nikoli od září, ale až od listopadu, navrhuje ministerstvo zemědělství. Důvodem je to, že rozpočet na program zůstal ve výši 300 milionů korun, zatímco ceny potravin rostou. Navíc se nově do škol povinně mají dodávat i biopotraviny.

Půlka peněz jde na mléčné projekty, půlka na ovoce a zeleninu. Sedm patnáctin projektu hradí Česko, zbytek Evropská unie.

Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka je vynechání prvních dvou školních měsíců částečně na škodu, protože se školákům v rámci programu nebude moci dostat prakticky jiné české čerstvé ovoce než jablka. O švestky kvůli posunu přijdou. Na druhou stranu uznává, že kdyby se zkrátilo období z druhé strany, nejspíš by nedošlo třeba na jahody.

Potravinářská komora ČR změnu kritizuje kvůli tomu, že se nenašly peníze na navýšení programu. „Finanční rozpočet na projekt se v posledních letech neustále snižuje, což by podle nás mělo být spíše naopak. Děti by měly mít pravidelný příjem mléka, nikoliv jen jeho sporadické dodávky,“ řekl MF DNES mluvčí komory Marek Zemánek.

Mléko je podle něj pro děti základním zdrojem vápníku a vitaminu D. „Důležitý je i příjem bílkovin, kterých děti teď moc nemají. Když slýcháme od pedagogů, že děti mají i třikrát týdně rohlík s čokoládovou pomazánkou, nelze to považovat za úplně výživově vyvážené,“ dodal Zemánek. 

Více v dnešním deníku MF Dnes

14. listopad 2024

Kvůli protestům francouzských a belgických zemědělců se dohoda mezi Evropskou unií a jihoamerickým sdružením volného obchodu Mercosurem možná odloží. Nejspíš ale ne nadlouho.

Smlouva má pomoci evropským exportérům, zejména těm z oblasti průmyslu, naopak chovatelé skotu se obávají levnější konkurence. Pokud totiž členské státy Unie dohodu schválí, padnou dovozní a vývozní cla na obou stranách a zjednoduší se podmínky obchodu. České ministerstvo zemědělství dohodu podporuje.

Potravinářská komora má pak k dohodě neutrální stanovisko. „Na jedné straně podporujeme mezinárodní obchod, zároveň ale prosazujeme, aby se na dovozové výrobky vztahovaly stejné požadavky jako na unijní produkci,“ popsal mluvčí komory Marek Zemánek. Problémem pak podle něj jsou i tzv. plovoucí jatka. „Kde se zvířata porážejí na zaoceánských lodích. To je naprosto v rozporu s evropskými představami o životní pohodě zvířat,“ uzavřel.

Více zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zemedelstvi-obchod-potraviny-hovezi-mercosur.A241113_171359_ekonomika_drh

14. listopad 2024

Cena másla dosáhla letos na podzim historicky nejvyšších hodnot. A protože jde o jednu z klíčových surovin při pečení vánočního cukroví, vývoj jeho ceny je pochopitelně zdrojem obav spotřebitelů.

Za hlavní důvod jeho zdražování je obvykle označován nižší obsah tuku v mléce, které produkuje skot v průběhu letních měsíců. To je nepochybně jedna z příčin i v současné době, kdy tučnost mléka postupně zase roste, neboť máslo se na pulty obchodů dostává s určitým časovým posunem od doby vlastního výkupu mléka.

U obsahu tuku je však nutné se zastavit. Jednak se v průběhu letošního léta snížil o ještě pár desetin více, než tomu bylo v minulosti. Také je třeba dodat, že produkce mléka v ČR je postavena především na vysoké užitkovosti dojnic (množství nadojeného mléka), v níž patří naše země ke světové i evropské špičce. Daní za to je ale obecně nižší obsah tuku v mléce, než v jiných zemích a u jiných plemen, protože v ČR je hojně chovaný holštýnský skot.

Stále rostoucí nákladovou položkou je rovněž růst ceny lidské práce, spíše v potravinářství než v zemědělství, což je ale reakce producentů potravin na mzdovou konkurenci jiných oborů. Vzhledem k tomu, že asi všichni spotřebitelé v ČR mají zájem na tom, aby byly naše potraviny kvalitní, lze takové chování výrobců potravin pochopit.

Potravináři v ČR přitom, a hodně se to projevuje právě v mlékárenství, vyvíjejí stále nové a zdravější varianty svých výrobků, ať již je to snižování obsahu cukru nebo soli, nebo takzvaná fortifikace produktů, což je obohacování výrobků o pro člověka pozitivní složky. To vše ovšem také něco stojí.

Ne každý navíc sleduje dlouhodobý vývoj cen mléka přímo od zemědělců. Ty rostou, byť velmi neznatelně, již 13 měsíců v řadě (od podzimu roku 2023), a to kumulativně zvýšilo cenu základní suroviny pro výrobu másla a dalších produktů o více než 1,50 koruny. Vzhledem k tomu, že k výrobě kilogramu másla je zapotřebí něco přes 20 litrů mléka, zvyšuje samotný růst cen suroviny výslednou cenu o více než 30 korun.

Více najdete v týdeníku Květy (46/2024)

13. listopad 2024

Dovozy potravin mnohonásobně zvyšují uhlíkovou stopu, vyplývá z nové studie, kterou si nechal vypracovat Zemědělský svaz ČR. Například v případě importu vepřového ze Španělska je stopa až devítinásobná ve srovnání s dodávkami tuzemských farmářů.

Jedním z hlavních důvodů vyšších dovozů je takzvaný potravinový kolotoč. Například české mléko vyvezeme do Německa, kde z něj vyrobí sýr, který putuje zpět k nám. Tento nešvar trápí agrární sektor dlouhé roky.

Více zde: https://cnn.iprima.cz/zemedelci-upozornili-na-uhlikovou-stopu-dovozu-muzeme-usetrit-emise-za-vetsi-mesto-tvrdi-453309

 

12. listopad 2024

V úterý večer praskal sál Městského kulturního střediska Beseda v Moravských Budějovicích ve švech. Hosté se sem sešli na debatu Deníku s prezidentem republiky Petrem Pavlem. Občané se hlavy státu ptali třeba na oblíbenou taneční soutěž StarDance, ale také na vážnější témata – umělou inteligenci, energetiku a také na zelenou politiku Evropské unie, takzvaný Green Deal.

Jen evropská snaha o přechod k ekologičtější společnosti v globálu ale podle prezidenta nepomůže. Evropská unie by proto měla vyvážit, aby nástroje zelené politiky zároveň nezničily konkurenceschopnost kontinentu. „Zůstaneme-li v tom sami, planetu nezachráníme, ale poškodíme sami sebe, ne-li zničíme. Pokud nezůstaneme konkurenceschopní, budeme slábnout a chřadnout,“ zhodnotil prezident Pavel.

Evropská unie by podle něj měla jít příkladem Číně, Rusku a Spojeným státům, ale neměla by dělat nic, co ji povede do ekonomické záhuby. „Musíme to držet v rovnováze,“ zmínil.

Celý článek: https://www.denik.cz/z_domova/trump-pristup-eu-k-zelene-politice-zmeni-mysli-si-prezident-pavel-20241130.html

12. listopad 2024

V posledních týdnech zdražuje celá řada potravin. Symbolem zvyšujících se cen se stalo máslo. Najdou se však i výjimky. Například cena cukru je o 40 procent nižší než loni. Může za to především zvýšený dovoz levného cukru z Ukrajiny do Evropské unie. Jeho nízkým cenám se následně musely přizpůsobit i české cukrovary.

Teď je však situace právě opačná. Cena cukru od začátku roku klesá. V říjnu stálo kilo v průměru necelých 23 korun. Ale pozor – Vánoce se blíží a právě cukr je jeden ze slevových taháků. Proto se dá nyní kilové balení sehnat třeba i za 11 korun a 45 haléřů. Spotřebitel jásá, výrobci naříkají.

„Výkupní ceny v současné době nepokrývají náklady a je nutné upozornit na to, že cukrovary jako jediný obor z potravinářství platí emisní povolenky,“ uvedl mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.

Cukrovary navíc bojují se silným konkurentem. „Dovozy cukru z Ukrajiny mají za důsledek výrazný pokles cen v regionu střední a východní Evropy, a to až o 40 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS mluvčí skupiny Tereos TTD Jakub Hradiský.

Čtěte zde: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/583056-za-drahe-maslo-mohou-kravy-zjistili-odbornici

12. listopad 2024

Ceny másla vyletěly v Česku do rekordních výšin. V říjnu čtvrtkilogramová kostka vyšla v obchodech podle oficiálních statistik v průměru na 59 korun. Běžně je však k mání i za více než 70 korun. Ke zlevnění podle expertů dojde nejspíš až poté, co domácnosti napečou vánoční cukroví.

Agrární analytik Petr Havel podotkl, že máslo teď mnoho obchodníků nabízí v rámci slev, takže spotřebitelé ho mohou nakoupit levněji, než ukazují statistiky. Místo až 70 korun za čtvrtku tak mohou zaplatit i méně než padesátikorunu.

Podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy máslo v Česku zdražuje nejvíc v celé EU, například dvanáctkrát rychleji než třeba v Maďarsku. Za hlavní původce zdražení přitom označil obchodní řetězce. „Dvě největší skupiny, obě německé, ovládají přes polovinu českého trhu, šponují ceny více, než by bylo nutné a než by odpovídalo reálné tržní situaci,“ tvrdí.

Potravinářská komora v pondělí uvedla, že máslo rekordně zdražilo kvůli vyšším výkupním cenám mléka, nedostatku mléčného tuku na trhu, ale i vyšší ceně lidské práce a energií.

„Mlékárenství, a obecně celý sektor potravinářství, je energeticky velmi náročné odvětví. Vyšší ceny elektřiny než v Česku jsou už jen v Německu, Irsku a v Dánsku,“ poukázal mluvčí komory Marek Zemánek. K cenám syrového mléka pak sdělil, že zatímco v lednu stál litr 10,79 koruny za litr, v září to bylo 11,45 Kč.

Celý text tady: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-na-levnejsi-maslo-do-vanoc-zapomente-rika-analytik-40496817

12. listopad 2024

Že mají hlouběji do peněženky, pociťují všichni. Podle dat Českého statistického úřadu byla říjnová inflace meziročně 2,8 %. Dražší bylo hlavně bydlení, ale činily se i některé potraviny. Mezi nimi nejvýrazněji... máslo! To za rok zdražilo o neskutečných 71 korun za kilo. Proč? A kdo za to může?

S analýzou vysokých cen másla přišla i Potravinářská komora, která zastupuje výrobce. „Důvody jsou především následující: pomalu rostoucí výkupní ceny mléka, nedostatek mléčného tuku na trhu, ale i vyšší cena lidské práce a energií. K nepříznivé situaci podle Potravinářské komory přispívá také citelné zdražování na straně obchodníků,“ uvedl mluvčí komory Marek Zemánek.

Podle něj potravináře trápí rostoucí vstupní náklady, třeba výkupní ceny mléka, dražší lidská práce i vysoké ceny energií. Svůj vliv má i dlouhodobě rostoucí cena mléka. „Přestože rozdíl na litru mléka během čtyř měsíců je jen 0,43 Kč, na kilo másla výrobci potřebují průměrně 22 litrů mléka. Na jednom kilogramu másla takový zdánlivě nepatrný rozdíl činí celkem 9,46 Kč,“ uvádí Zemánek a podotýká, že problém je i to, že se prý celý evropský trh potýká s nedostatkem mléčného tuku a v Česku je tento problém dlouhodobý.

Pro více informací čtěte zde: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/799178/velke-srovnani-cen-potravin-kdo-ma-superdrahe-maslo-na-hlave.html

12. listopad 2024

Že mají hlouběji do peněženky, pociťují všichni Češi. Podle dat Českého statistického úřadu byla říjnová inflace meziročně 2,8 %, a stoupla tak ze zářijových 2,6 %. Dražší bylo zejména bydlení, ale činily se i některé potraviny. Mezi nimi nejvýrazněji máslo, které za rok zdražilo o 71 korun. Proč je tak drahé a co další potraviny? A kdo za to může? To zjišťoval deník Aha!.

S analýzou vysokých cen másla přišla i Potravinářská komora, která zastupuje výrobce. „Důvody jsou především následující: pomalu rostoucí výkupní ceny mléka, nedostatek mléčného tuku na trhu, ale i vyšší cena lidské práce a energií. K nepříznivé situaci podle Potravinářské komory přispívá také citelné zdražování na straně obchodníků,“ uvedl mluvčí komory Marek Zemánek.

Podle něj potravináře trápí rostoucí vstupní náklady, třeba výkupní ceny mléka, dražší lidská práce i vysoké ceny energií. Svůj vliv má i dlouhodobě rostoucí cena mléka. „Přestože rozdíl na litru mléka během čtyř měsíců je jen 0,43 Kč, na kilo másla výrobci potřebují průměrně 22 litrů mléka. Na jednom kilogramu másla takový zdánlivě nepatrný rozdíl činí celkem 9,46 Kč,“ uvádí a podotýká, že problém je i to, že celý evropský trh se potýká s nedostatkem mléčného tuku a v Česku je tento problém dlouhodobý.

Více zde: https://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/219273/velke-srovnani-cen-potravin-kdo-ma-maslo-hlave.html

11. listopad 2024

Drahé máslo ovlivňuje několik faktorů, zejména nedostatek tuku, zvýšená poptávka po jiných mléčných výrobcích a dlouhodobé šlechtění krav zaměřené na dojivost oproti tučnosti, řekl v pondělí předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Ohradil se také proti nedělnímu vyjádření ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), že za vysoké ceny mohou částečně i mlékárny. Nesouhlas s ministrem vyjádřila i Potravinářská komora ČR.

Potravináři tvrdí, že Výborný vychází z nepřesných informací a odmítají, že by mohli za drahé máslo. Potravinářská komora ČR v pondělní tiskové zprávě poukázala na vyšší cenu lidské práce a energií, ale zejména na vysoké obchodní přirážky, které v září řetězce podle komory navýšily po odečtení DPH o 15 procent. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza to už dříve odmítl.

Podle vyjádření potravinářů musí některé české mlékárny k výrobě másla kupovat smetanu, zatímco v lednu ji nakupovali za 60 korun za kilogram, nyní stojí i přes 100 korun.

Více čtěte na: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/drahe-maslo_2411111628_ttr

11. listopad 2024

Drahé máslo ovlivňuje několik faktorů, zejména nedostatek tuku, zvýšená poptávka po jiných mléčných výrobcích a dlouhodobé šlechtění krav zaměřené na dojivost oproti tučnosti, řekl v pondělí předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Ohradil se také proti nedělnímu vyjádření ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), že za vysoké ceny mohou částečně i mlékárny. Nesouhlas s výrokem Výborného z diskusního pořadu v CNN Prima News vyjádřila i Potravinářská komora. Ministr ale v pondělním pořadu 90' ČT24 řekl, že si za výroky stojí.

Více zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/mlekarny-za-zdrazeni-masla-nemohou-tvrdi-potravinari-355217

11. listopad 2024

Vejce v Česku zdražují kvůli celoevropskému nedostatku nosnic, přestavbám klecových chovů a výskytu ptačí chřipky, uvedla v pondělí Českomoravská drůbežářská unie. Předsedkyně unie Gabriela Dlouhá očekává i další zdražení, zejména po roce 2027, do kdy musí chovatelé předělat klecové chovy na alternativní.

"Vejce z klecových chovů se nebudou moci od roku 2027 v ČR produkovat, ale dovážet a prodávat je budou moci řetězce i nadále. V Česku tak jde o absurdní stav přitažený za vlasy," uvedl mluvčí komory Marek Zemánek.

Velké obchodní řetězce se již dříve zavázaly k tomu, že přestanou vejce z klecových chovů prodávat v roce 2025. Zemánek ale tvrdí, že je řetězce budou zřejmě dovážet i nadále. "Protože vajec z neklecových chovů není v Evropě dostatek," podotkl.

Více zde: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/za-drazsi-vejce-muze-malo-slepic-prestavby-klecovych-chovu-i/r~fd5ae24aa02011efbf960cc47ab5f122/

 

11. listopad 2024
Prezidentka Dana Večeřová byla hostem kontinuálního vysílání ČT24. Tématem byly ceny másla.

Jsme připraveni na šetření, protože stejné probíhalo již v loňském roce, kde se jasně ukázalo, že největší ty přirážky, řekla bych bezdůvodně, měly obchodní řetězce, nikoliv potravináři. Ti jenom promítali své náklady. Šetření se rozhodně nebojíme. Je zvláštní, že se nebere v potaz toto šetření z loňského roku."
10. listopad 2024

Ceny másla v tuzemských obchodech stoupají již několik měsíců v řadě, přičemž výrazněji podražilo v září a říjnu. Čtvrtkilové balení stojí podle statistiků už zhruba sedmdesát korun. Podobný trend se však před koncem roku a vánočními svátky objevuje pravidelně.

Čeští výrobci zdražují více než konkurence ze západní Evropy

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy je 70 procent zdražování dáno vnějšími vlivy. „Ale vidíme, že čeští výrobci zkoušejí zdražovat ještě trochu více než jejich západoevropská konkurence“.

Mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek uvedl, že „pomyslné máslo na hlavě“ mají obchodní řetězce. „Když se podíváme na spotřebitelské ceny, tak ty rostly výrazně více než ceny průmyslových výrobců.“

Více zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/snad-tu-bude-nejake-v-akci-maslo-zdrazuje-uz-nekolik-mesicu-355198

10. listopad 2024

„Není pro mě překvapením, že je máslo na regále za 80 korun,“ říká šéf tuzemských mlékáren skupiny Lactalis Michal Brada. Dodává, že strmý vzestup cen ještě neskončil.

Klesající tučnost mléka, rostoucí poptávka, teplé počasí. K důvodům, které zdražují smetanu, ale i máslo, přidává ředitel skupiny Lactalis CZ Michal Brada ještě jeden, o němž se moc nemluví - nemoc modrého jazyka.

Horečka, která se rozšířila z Francie do Německa a zasáhla už i některé chovy v České republice, je podle něj hlavní element, který zahýbal s cenami másla a smetany na pultech. Dojivost skotu kvůli virové nákaze klesá o deset procent. A i proto ceny rostou.

Celý rozhovor najdete tady: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-maslo-jeste-zdrazi-muze-za-to-i-nemoc-modreho-jazyka-263989

9. listopad 2024

Šest let staré sliby supermarketů o tom, že od roku 2025 přestanou prodávat vejce z klecových chovů, se nyní ukazují jako neuskutečnitelné. I kdyby své sliby chtěly splnit, většina nemůže. Varování drůbežářů se naplnila a vajec z alternativních chovů zatím na trhu není dost. Ceny navíc pomalu, ale jistě rostou a zřejmě jen tak nepřestanou. Hlavními důvody jsou výdaje drůbežářů na přestavby, nedostatek vajec v Evropské unii i ptačí chřipka.

Je nutné říct, že i kdyby řetězce své původní závazky chtěly splnit, tak reálně všechny ani nemohou. Že to tak dopadne, upozorňovali drůbežáři i Potravinářská komora ČR.

„Celý zemědělsko-potravinářský sektor už před lety upozorňoval, že vajec z voliérových nebo podestýlkových chovů bude na evropském trhu nedostatek. Přestože se řetězce od roku 2025 zavázaly přestat odebírat vejce z klecových chovů, do Česka se tato vejce nadále ve velkém dovážejí a zřejmě i nadále budou, protože vajec z neklecových chovů není v Evropě dostatek,“ uvedl mluvčí komory Marek Zemánek.

Více tady: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-supermarkety-navzdory-slibum-prodavaji-klecova-vejce-dal-na-trhu-neni-dost-alternativ-40495257

9. listopad 2024

Potravinářská komora ČR, zastupující také největší mlékárny na trhu, analyzovala vývoj cen másla v celém výrobním a dodavatelském řetězci, tedy celou cestu od zemědělců až po regály obchodů.

Spotřebitelé si totiž právě v současné době všímají, že ceny kostky másla přesáhly u některých značek 70 korun a vzhledem k rostoucím cenám mléka se zřejmě cenovky mohou dál měnit. Potravináři předkládají několik důvodů, proč máslo zdražuje.

Článek k dispozici tady: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-vyssi-prirazky-obchodu-drahe-mleko-energie-potravinari-vysvetluji-ceny-masla-263816

8. listopad 2024

Ještě před dvěma týdny byla průměrná cena másla v supermarketech 66 korun, teď se dá v akci koupit i za 44 korun a je hlavním tahákem na letácích obchodníků. V některých supermarketech se kvůli tomu ve čtvrtek po ránu tvořily fronty.

Těsno bylo ve čtvrtek od rána okolo regálu s máslem například v na Praze 9 v supermarketu Lidl Českobrodská. Máslo tu měli za necelých 50 korun a nabídka byla omezená na pět kusů na osobu.

Cenové kolísání vyvolává otázky nejen ohledně cenotvorby supermarketů, ale i kvality produktu. Podle Potravinářské komory se v akcích prodává zřejmě rozmrazené máslo.

„Za tyto akční ceny se v současné době při rostoucích nákladech zpracovatelů nedá máslo vyrobit nikde v Evropě. Zřejmě proto půjde o máslo vyskladněné z mrazíren, které může být i rok staré a bývá levnější. To ale ničemu nevadí. Je ovšem nutné počítat s tím, že jeho kvalita nemusí být prvotřídní jako u čerstvé potraviny. Doporučujeme takové máslo znovu nemrazit,“ upozornil mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.

Více čtěte na: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-to-uz-ani-neumi-dat-normalni-cenu-cesi-stoji-potupne-fronty-na-maslo-v-akci-40496424

8. listopad 2024

Vánoce se kvapem blíží a mnozí je mají spojené i s chutí čokoládových figurek z vánočních kolekcí. Sladkých i hořkých. Jenže letos mnohým hořkne v ústech už při projíždění supermarketu a čtením cen. Oproti minulým rokům se totiž vyšvihly i na více než dvojnásobek a není výjimkou, že člověk za kolekci zaplatí kolem šesti set korun. Je proto dobré procházet obchody a sledovat slevové akce.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy jsou ceny čokolády vysoké především kvůli špatné úrodě kakaových bobů v hlavních producentských zemích, kterými jsou Pobřeží slonoviny a Ghana. „Kakaa je málo, takže si jeho prodejci mohou dovolit šponovat ceny. Vědí, že o čokoládu je zájem. Čokoládovny tedy nemají jinou možnost, než jim to zaplatit, což ale zároveň musí promítnout do cen pro odběratele,“ řekl Deníku.

Kdo tedy chce jíst pravou čokoládu, musí si nyní připlatit. Prodejci potřebují pokrýt náklady a chtějí si zachovat marže, na jaké jsou zvyklí. Ve slevách proto prodávají hlavně neprodané zboží. „Navíc vědí, že před Vánocemi lidé čokoládu hodně nakupují. Do její vyšší ceny se částečně promítá i dražší energie či cena lidské práce. Pokud by ale šlo jen o to, ceny by nestouply o tolik, ale třeba jen o jednotky či deset procent,“ podotkl ekonom.

Více zde: https://www.denik.cz/ekonomika/cena-vanocnich-kolekci-cokolada-obchody.html