Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.

Množství slev se nelíbí výrobcům ani potravinářům. Podle nich jsou už některé potraviny bez akční ceny neprodejné. „Káva, pivo nebo drogistické výrobky se bez akce neprodají. Pokud se omezí množství slev, tak se domníváme, že se sníží vysoké regálové ceny. Je však nutné říct, že jde o velmi citlivou záležitost a Potravinářská komora v žádném případě nechce regulovat ceny potravin,“ vysvětlil mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.

Více najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/az-dve-tretiny-potravin-a-drogerie-nakoupi-cesi-ve-slevach-357237

Vstupte do světa umělé inteligence a zjistěte, jak generativní AI posouvá vývoj potravin, optimalizuje procesy a podporuje marketing. Provedeme vás od základních principů až po praktické ukázky, které si sami vyzkoušíte. Objevte nové nástroje, naučte se klíčové koncepty a využijte AI v každodenní praxi.

Kdy: 19. února 2025 

Místo: Potravinářská komora České republiky, Počernická 96/272, 108 03 Praha Malešice

Přednášející: Magdaléna Hrubá

On-line přihláška zde.

Více informací v pozvánce.

Česko se odklání od prodeje vajec od slepic z klecí. I když zákaz těchto chovů platí až od roku 2027, tuzemské obchodní řetězce se zavázaly, že od letoška budou nabídku těchto produktů omezovat. Ještě v roce 2017 pocházela většina vajec z klecí. Teď tvoří ani ne polovinu. Poznat původ vajec je přitom jednoduché. Stačí se podívat na kód, který je na nich natištěný. Informace by měly být i na obalu.

Více zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/vajec-z-klecovych-chovu-v-obchodech-ubyva-overit-jejich-puvod-muze-kazdy-357198

Ceny zemědělských výrobců za celý loňský rok klesly, v prosinci už ale ceny v zemědělství, průmyslu i stavebnictví rostly. Tento trend podle analytiků mírně zvedne i ceny potravin v obchodech. 

Konec klesajících cen v zemědělství povede i k mírnému zdražování potravin. „Nečekám žádný dramatický růst, ale vzhledem k tomu, jak se vyvíjí ceny od zemědělců po potravináře, tak prostor pro zdražování tady je,“ domnívá se analytik ČSOB Rusinko.

Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek však očekává, že ceny potravin porostou rychleji než index spotřebitelských cen, který se používá k výpočtu inflace.

Prostor pro zdražování některých druhů potravin vidí i zástupci potravinářského průmyslu, především kvůli vyšším nákladům. „K mírnému zdražení může dojít u mléčných výrobků, protože stále rostou výkupní ceny mléka,“ říká mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.

„Zákazníci si mohou připlatit i za pekařské výrobky, protože rostou výkupní ceny pšenice i žita. A dražší budou vejce, protože chovatelé začali přestavovat chovy nosnic z klecového způsobu ustájení na volné chovy, což s sebou samozřejmě nese vyšší náklady,“ dodává.

Více zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ceny-zemedelskych-vyrobcu-rostou-zatlaci-to-na-ceny-potravin-268233

Veganská šunka a burger spotřebitelům prý nevadí. Masný průmysl je ale proti a chce stejná pravidla pro všechny. „Máme vyhlášky, které platí. My dostaneme pokutu, když tu vyhlášku nesplníme,“ říká potravinář Karel Pilčík.

Tuzemský potravinářský průmysl více než na inauguraci staronového amerického prezidenta čeká na změny v Jižní Americe. „Zatím nevíme, co bude, ale pokud nebudou nastaveny nějaké kvóty pro dovozové produkty zemědělství, má Jižní Amerika takový potenciál, že Evropu může převálcovat a místní zemědělství bude velmi strádat,“ popisuje v pořadu Inside Talks šéf a majitel MP Krásno Karel Pilčík.

Celý rozhovor najdete tady: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-turkum-zvirata-omracena-proudem-nevadi-maso-od-nas-koupi-rika-pilcik-268072

Vlnu emocí vyvolal v posledních týdnech návrh na změnu vyhlášky o požadavcích na maso a masné výrobky, který předložilo ministerstvo zemědělství. Podle ní by měly z obchodů i restaurací zmizet názvy jako kapustový karbanátek, sójový párek, vegetariánský burger či bedlový řízek. Mohou totiž podle ministerstva klamat či mást spotřebitele.

Už přes deset let žijí Češi bez pomazánkového másla a více než dvě dekády bez tuzemského rumu. S evropskou legislativou přišly změny názvů některých oblíbených potravin, nehledě na to, jak zažité byly. Teď možná zmizí i další klasické pochoutky.

Organizace i firmy se už v prosinci začaly k vyhlášce hlasitě vyjadřovat. Zatímco podle ministerstva, Potravinářské a Agrární komory i většiny zpracovatelů masa je správné, aby byly tradiční názvy zachovány jen pro maso, organizace podporující rostlinnou stravu ji považují za byrokratickou šikanu.

„Rostlinné alternativy mají jiné složení i výživovou hodnotu než jejich vzory živočišného původu. Spotřebitel si ale může myslet, že výrobek plní stejnou roli ve výživě. Podle nás by lidé měli vědět, co mají na talíři. Přijde nám úsměvné odmítat živočišné produkty a následně vytvářet jejich kopie,“ sdělil Novinkám mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.

Další informace zde: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-po-tuzemskem-rumu-maji-zmizet-i-kapustove-karbanatky-a-houbove-rizky-40504947

Transnacionální tematické pracovní skupiny zaměřené na strategie inteligentní specializace

28. ledna 2025 od 9:30 hod.

Online: MS Teams

Na základě spolupráce navázané mezi partnery konsorcia projektu Interreg Central Europe D4PACK si toto setkání klade za cíl podpořit dialog a výměnu názorů mezi veřejnými orgány z Maďarska, Slovinska, České republiky a severní Itálie o strategiích inteligentní specializace (S3), které přijaly k podpoře inovací v oblasti obalů potravin. Po úvodním přehledu S3 strategií jednotlivých zemí se řečníci zaměří na dostupné finanční nástroje pro malé a střední podniky (SME) v jejich regionech a představí příklady nejlepších projektů.

Tato akce je součástí evropského projektu D4PACK, jehož cílem je vytvořit a otestovat novou službu pro přenos technologií, která má malým a středním podnikům pomoci lépe porozumět možnostem využití nových udržitelných řešení v oblasti obalů.

Registrovat se můžet na tomto odkazu.

Více informací najdete v příloze.

Plošné zlevňování základních potravin jen tak nečekejme. Spotřebitelé si budou muset zvyknout na vyšší ceny másla, mléka nebo vajec. Hlavním důvodem je celospolečenský tlak na zmírnění podmínek v chovech, který však s sebou nese větší náklady a náročnost. Ty nakonec zaplatí běžní lidé v koncových cenách.

Srovnání lednových a prosincových čísel z Českého statistického úřadu ukazuje, že i v minulém roce došlo většinou ke zdražování základních potravin. Vyšším cenám vévodí zejména máslo a vejce, které zdražily o více než 37 procent. Větší zdražení je vidět také u eidamské cihly (+14,3 procenta) nebo u mléka (+7 procent).

Více zde: https://cnn.iprima.cz/na-zlevnovani-potravin-letos-zapomenme-proc-uz-neklesnou-ceny-vajec-mleka-nebo-masla-463228

Velké řetězce supermarketů i loni lákaly kupující na falešné slevy, a porušovaly tak zákon. Nejvyšší pravomocné pokuty od České obchodní inspekce (ČOI) dostaly v posledním čtvrtletí řetězce Penny Market, Billa a Albert. Podle kritiků nízká výše pokut řetězce od žonglování se slevami neodrazuje.

ČOI v posledním kvartále uložila za porušení zákona na ochranu spotřebitele řetězcům celkem 54 pravomocných pokut dohromady za šest milionů korun. Inspekce pokutuje nejen porušení pravidel u slev, ale i špatné účtování ceny či třeba prodej alkoholu a cigaret nezletilým. Nejvyšší pokuty nicméně padají právě za slevové akce.

Penny Market patří mezi dlouhodobě nejpokutovanější. Naposledy od ČOI obdržel jedenáct pravomocných pokut v celkové výši 2,2 milionu korun. Billa musí zaplatit šest pokut za 1,6 milionu korun a řetězec Albert pět pokut za celkem 1,1 milionu Kč.

Více zde: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-za-falesne-slevy-litaji-milionove-pokuty-nejvic-zaplati-penny-40504664

Loni Češi pocítili zdražování potravin zejména u některých druhů masa, mléčných výrobků, másla, čokolády, jablek či vajec. Ke konci roku růst cen některých z nich ještě zrychlil. I letos bude podle odborníků zdražování potravin pokračovat, a to v podobném tempu jako loni. Ceny značně ovlivňuje i stále proměnlivější počasí.

Z dat cenového srovnávače Kupi.cz vyplývá, že balení deseti vajec velikosti M lze v lednu v obchodech pořídit běžně za 63 korun, v akci průměrně o 25 korun levněji. Litr trvanlivého polotučného mléka vyjde na 21,50 koruny, v akci pak za 12,50 Kč. Podle analytiků by se ale měly ceny těchto potravin letos ještě zvyšovat.

„Zákazníci si mohou připlatit za pekařské výrobky, protože rostou výkupní ceny pšenice i žita z důvodů klesajících osevních ploch v Česku i v Evropě. Dražší budou i vejce - chovatelé přestavují chovy nosnic z klecového způsobu ustájení na nákladnější volné chovy,“ míní mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek.

Další informace zde: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-potraviny-opet-zdrazi-nejvice-mlecne-vyrobky-a-vejce-40503350

Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR se chystají odmítnout aktualizaci dlouhodobé zemědělské strategie, kterou brzy veřejnosti představí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Připraví svoje vlastní řešení, řekli jejich zástupci MF DNES a iDNES.cz.

Prezidentce Potravinářské komory ČR Daně Večeřové chybí vyhodnocení současného stavu a důvody, proč původní strategie nefungovala. Naopak Asociace soukromého zemědělství ČR aktualizaci podpoří, pokud bude ve větším hovořit o podporování rodinných farem a nutné generační výměně.

Potravináři upozorňují, že by si přáli lepší rozpracování své kapitoly, aby odpovídala důležitosti navazujícího odvětví. „Chybí nám konkrétní opatření k realizaci cílů, včetně opatření ke zvyšování konkurenceschopnosti tuzemského potravinářského průmyslu a návaznosti na další dokumenty. Dokument také vůbec neřeší problematiku strategické soběstačnosti pro případ krizí,“ uvedl mluvčí komory Marek Zemánek.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zemedelstvi-strategie-vyborny-potraviny.A250114_184618_ekonomika_drh

Británie v úterý zakázala dovoz šunky a dalších masných a mléčných produktů z Německa, informovala agentura Reuters. Jde o preventivní opatření, jež má zabránit šíření slintavky a kulhavky do Spojeného království poté, co byl minulý týden potvrzen případ nákazy na předměstí Berlína.

Více zde: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-britanie-zakazala-kvuli-slintavce-a-kulhavce-dovoz-sunky-z-nemecka-40504545

Potravinářské podniky jdou s dobou. Využívají moderní technologie a zlepšují efektivitu tím, že automatizují rutinní úkony. Přizpůsobují se i dalším trendům, jako jsou solární panely nebo obnovitelné zdroje energie. „Pokud chceme náš potravinářský průmysl předat na vysoké úrovni dalším generacím, musíme dělat kroky v jeho prospěch. Úředníci, a nejen ti v Bruselu, však vymýšlejí čím dál větší byrokratické obludnosti,“ říká v rozhovoru prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Rozhovor najdete zde: https://www.zboziaprodej.cz/2025/01/14/dana-vecerova-prezidentka-potravinarska-komora-cr-zelena-politika-musi-byt-realisticka/

Minikečupy ve fast foodech a další omáčky, folie na zavazadla na letištích, smetánky do kávy a cukr v kavárnách, ale i porcovaný med, marmeláda či jednorázová balení drogerie v hotelech. To vše by mělo v zemích EU skončit. Nařízení se týká i mikrotenových sáčků a snížit se má také objem vzduchu v přepravních obalech.

Členské státy EU se koncem minulého roku shodly na nařízení o redukci obalového odpadu a podpoře opakovaného užití plastů a jejich recyklace. Do roku 2030 se mají přestat vyrábět

Jednorázová balení u zmíněných produktů se mají přestat vyrábět do roku 2030, ale z trhu začnou mizet už zhruba za dva roky. Zakázané však bude i používání jednorázových plastových obalů pro méně než 1,5 kilogramu baleného čerstvého ovoce a zeleniny.

Více zde: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-konec-jednorazovych-obalu-v-eu-do-peti-let-maji-zmizet-minikecupy-cukr-i-smetanky-40503663

Mléko je to první, co po narození ochutná každý z nás. Hraje důležitou roli při vývoji našich kostí i při tvorbě střevní mikroflóry. Dříve bylo určeno jenom pro mláďata, dnes ho pijí i dospělí. Čím je to způsobeno? A proč někteří lidé trpí intolerancí vůči laktóze? O tom vypráví specialistka na mikrobiologii mlékárenských produktů Šárka Horáčková z Ústavu mléka, tuků a kosmetiky Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Rozhovor si můžete přečíst zde: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/sarka-horackova-mleko-zdravi-potravina-laktoza-biologie.A241226_832265_zdravi_krd

Nejen milovníci italské kuchyně se letos můžou těšit na zlevnění olivového oleje. Po celosvětově špatné úrodě v předloňském roce a následném až dvojnásobném zdražení vloni španělským hájům prospěly jarní deště. Oproti tomu na Sicílii si na hojnější sklizeň musí ještě počkat, do nového roku se ale i Italové dívají s nadějným očekáváním.

Ve Španělsku byla na rozdíl od Sicílie úroda lepší už vloni. „Španělským hájům totiž prospěly jarní deště,“ popsal mluvčí české Potravinářské komory Marek Zemánek. Velkoobchodní cena olivového oleje proto už na konci loňského roku klesla na 5,5 eura za litr. Před rokem přitom přesahovala částku 9 eur za litr.

Právě Španělsko dodává do států Evropské unie 70 procent z veškerého objemu olivového oleje na trhu, a bude tedy podle Zemánka promlouvat do cen i v letošním roce. „Zákazník by cenový rozdíl mohl pocítit v nadcházejících týdnech, kdy se na trhu objeví nově zpracovaná úroda,“ uvedl Zemánek.

Do budoucna ale Zemánek i přes současné zlevňování očekává trend stoupajících cen, protože kvůli změnám klimatu se sníží produkce jižních států. „Pěstitelé a výrobci se v tamních zemích připravují na výkyvy počasí, investují do nových technologií, které jim mají pomoci se přizpůsobit. To ale s sebou nese nové náklady, které se pravděpodobně promítnou i do cen produkce,“ vysvětlil.

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/oliv-bude-letos-vice-a-olej-zlevni-veri-obchodnici-i-pestitele.html

12. leden 2025

Počet domácích zabijaček loni mírně vzrostl o 900 na 22.500, dlouhodobě ale zájem o domácí porážky klesá. Vyplývá to z dat ministerstva zemědělství. Ještě před deseti lety bylo při domácích zabijačkách poraženo kolem 100.000 prasat. Český svaz zpracovatelů masa tvrdí, že důvodem je mimo jiné pokles živočišné výroby v Česku. Nejvíce zabijaček se uskuteční od listopadu do března.

Domácí porážky prasat za posledních 30 let poklesly. Je to dané změnou a strukturou zemědělské výroby v ČR. Dříve mnoho lidí z vesnice mělo deputát ze zemědělského družstva, který byl často použit na výkrm prasat. V současnosti je krmení pro prasata drahou záležitostí," uvedl Radek Slanec, ředitel svazu zpracovatelů masa.

Potravinářská komora ČR uvedla, že pořádání zabijaček prostřednictvím restauračních zařízení je v Česku stále oblíbenější. Potvrdila to také Asociace hotelů a restaurací ČR, podle prezidenta Václava Stárka mají hosté v oblibě veškeré tematické akce, včetně zabijačkových hodů.

Více zde: https://www.tyden.cz/zajem-o-domaci-zabijacky-dlouhodobe-klesa-loni-jich-bylo-22500-drive-100000

11. leden 2025

Miso, hummus či okara. Luštěninové výrobky, se kterými se lidé v Česku setkávají na pultech obchodů i v jídelních lístcích stále častěji. Přesto doposud zákon u některých z nich neurčuje, jak konkrétně by měly vypadat. Výsledná podoba i kvalita jednotlivých výrobků se proto může lišit. Změnit to má od letošního léta nová vyhláška ministerstva zemědělství.

Vyhláška předložená resortem mimo jiné definuje některé výrobky, na které zákon prozatím zapomínal. Někteří producenti budou muset upravit svou výrobu tak, aby splnili nově dané parametry.

Například stále více oblíbený hummus (pomazánka z cizrny a sezamové pasty) se momentálně vyskytuje na trhu se značně se lišícím obsahem cizrny. Podle vyhlášky bude muset podíl cizrny v hummusu převažovat nad dalšími surovinami.

Vyhláška také zavádí povinnost dodržovat limit pro opiové alkaloidy v máku. „Tento krok usnadní dozorovým orgánům kontrolu nad trhem s modrým mákem a pomůže zlepšit postavení jeho producentů. Jako světová velmoc v produkci potravinářského máku bychom jistě měli mít jeho kvalitu pevně v rukou,“ sdělil mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.
 
10. leden 2025

Nepříjemné zdražování potravin potrápí české zákazníky i tento rok. Hlavním důvodem vyšších cen je nejen nepříznivá situace na zahraničních trzích, ale také cena obalů či energií. Nejvíce to zákazníci pocítí na cenách vajec, masa či kávy. Naopak máslo by mohlo dle odborníka tento rok zlevnit.

Zdražování potravin bude nadále pokračovat i v novém roce, hlásí Potravinářská komora. Tempo, kterým se bude zdražovat, se má navíc urychlit. Zatímco v porovnání s minulým rokem vzrostly ceny v listopadu o 2,8 procenta, letos to může podle analytiků být až o 5 procent.

Cena másla už prý ale tolik neporoste. "Vše se samozřejmě bude odvíjet od cen mléka, ale obecně bych řekl, že dojde ke zlevnění másla. A bude to také způsobeno tím, že řada řetězců bude čím dál tím více dávat máslo do slevových akcí. U Čechů totiž platí, že při nákupu potravin má slovo 'sleva' dost důležitý význam při jejich rozhodování. Dokonce jsou i potraviny, které se de facto jinak než ve slevové akci neprodávají," vysvětlil ekonom Petr Studnička.

Více tady: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/591767-trend-zdrazovani-potravin-tento-rok-neustoupi-podrazi-kava-vejce-i-maso

10. leden 2025

Před zhruba osmi lety přišel pro české výrobce tuzemáku šok. Od dubna dalšího roku měla skončit výjimka na používání tzv. rumového éteru – aromatu typického právě pro tuzemský rum, ale také pro některé sladkosti. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) totiž dříve upozornil, že může jít o zdravotní riziko, látky mohly být teoreticky rakovinotvorné.

Dnes podle mluvčího Potravinářské komory ČR Marka Zemánka nepoužívá látky s furanem prakticky nikdo. To potvrzuje i výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Darebník.

Aktuálně se podle Zemánka používají kouřová aromata, lihovina pak má nádech smoleného sudu. Podle analýz neobsahují ani furan, ani jeho alkylové deriváty, které by také mohly být teoreticky zdravotně závadné. „V loňském roce proběhlo na straně Evropské komise a EFSA k opakovanému posuzování bezpečnosti kouřových aromat – tekutých kouřů. Bylo rozhodnuto, že povolení použití těchto aromat bude časově omezeno, a to na dva, respektive šest let dle jejich aplikace. Aromat pro lihoviny se týká termín do 1. července 2026,“ říká mluvčí komory.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/alkohol-lih-rum-tuzema-eter.A250109_183849_ekonomika_drh

9. leden 2025

Generace Z se teprve učí, jak omezovat plýtvání potravinami. Vyplývá to z výzkumného projektu Wasteful Generation. Lidé z této generace zároveň více plýtvají po osamostatnění od rodičů, roli ale hrají i finance nebo pohodlí.

Výzkumný projekt Wasteful Generation se snaží zmapovat přístup generace Z k plýtvání potravinami, zároveň hledá i možná řešení. Autoři zjistili, že hlavním problémem u této generace je vyhazování jídla po odstěhování od rodičů. Při bydlení s nimi totiž vyhodí příslušníci generace Z průměrně 30 gramů potravin denně, zatímco po odstěhování je to více než dvojnásobek, a to 66 gramů za den.

Více zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-generace-z-plytva-jidlem-267629

9. leden 2025

Loni Češi pocítili zdražování potravin zejména u některých druhů masa, mléčných výrobků, másla, čokolády, jablek či vajec. Ke konci roku růst cen některých z nich ještě zrychlil. I letos bude podle odborníků zdražování potravin pokračovat, a to v podobném tempu jako loni. Ceny značně ovlivňuje i stále proměnlivější počasí.

Podle hlavního ekonoma XTB Pavla Peterky bude zvýšené tempo růstu cen potravin včetně těch základních pokračovat minimálně do první poloviny roku.

„Zákazníci si mohou připlatit za pekařské výrobky, protože rostou výkupní ceny pšenice i žita z důvodů klesajících osevních ploch v Česku i v Evropě. Dražší budou i vejce – chovatelé přestavují chovy nosnic z klecového způsobu ustájení na nákladnější volné chovy,“ míní mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek.

Více v dnešním Právu

 

9. leden 2025

Názvy jako burger, párek či steak by se měly používat výhradně u výrobků z masa. Stát definuje požadavky na tradiční masné výrobky. Například šunka nejvyšší jakosti musí obsahovat nejméně 16 procent svalových bílkovin, což odpovídá kategorii 80 až 100 procent masa. Nevidím tedy důvod, proč by se měly používat pojmy jako veganský burger či klobása. Rostlinné alternativy mají nejen jiné složení, ale i výživovou hodnotu. Pokud si je zákazník koupí, předpokládá, že chutnají jako originál a výživová hodnota se blíží živočišnému původu. Což ale neplatí. Kvalita a složení navíc mohou být zcela odlišné, na rozdíl od masných výrobků, kde je v mnoha případech složení pevně stanoveno. V minulosti se také řešilo označení tuzemský rum, který je z brambor. Skutečný rum však musí být vyroben z třtiny. Obdobně i pomazánkové máslo. Pojmem „máslo“ lze na společném evropském trhu označit jen výrobek, který obsahuje alespoň 80 procent mléčného tuku. U obou výrobků se tak označení máslo a rum nesmí používat. Proč by ten stejný přístup tedy neměl platit u veganských imitací tradičních masných výrobků?

Komentář prezidentky Dany Večeřové vyšel v týdeníku Echo (2/2025)

9. leden 2025

Hospodářská komora ČR připravila seminář zaměřený na obchodní vztahy s ukrajinskými partnery, který se bude konat ve středu 15. ledna 2025 od 13:00 do 14:30 hodin. Seminář se uskuteční v prostorách Hospodářské komory ČR na adrese Florentinum, Na Florenci 2116/15, Praha 1 (recepce A).

Tento seminář je určen pro všechny, kteří se zajímají o aktuální obchodní podmínky a příležitosti na ukrajinském trhu. Účastníci se dozví nejnovější informace o obchodních zásadách a právních aspektech spolupráce s Ukrajinou.

Vzhledem k omezené kapacitě se zájemci mohou přihlásit zde: https://www.komora.cz/blog/aktuality/zveme-vas-na-seminar-s-ukrajinskym-velvyslancem-vasylem-zvarychem/

8. leden 2025

19. až 20. března 2025

Agentura CzechTrade ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR ve Vídni a Ministerstvem zemědělství ČR zve české firmy na podnikatelskou misi v oblasti potravinářství do Rakouska.

Cílem mise, která proběhne v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie, je seznámit české firmy s legislativními podmínkami pro vývoz jejich produktů do Rakouska, aktuálním stavem rakouského potravinářského sektoru a především možnost navázání nových obchodních kontaktů s místními partnery.

Přednášky pro zúčastněné české firmy jsou již zajištěny ze strany Rakouské hospodářské komory (WKO) a Rakouské agentury pro zdraví a bezpečnost (AGES). Zúčastnění si v rámci mise vyslechnou prezentaci od maloobchodního řetězce Billa a největšího místního hráče v oblasti e-commerce (Gurkerl), jehož plně automatizovaný sklad rovněž navštíví. Součástí mise bude také ochutnávka českých produktů spojená s networkingem určená pro nákupčí maloobchodních řetězců, velkoobchody a distributory, obchodní zástupce a zástupce restaurací a hotelů.

Více informací najdete zde.

8. leden 2025

Mise se uskuteční ve dnech 16. až 20. února 2025.

Prioritními sektory pro tuto podnikatelskou misi jsou železniční infrastruktura, smart mobility, bezpečnost silničního provozu a civilní letectví, včetně dronů. Cílem bude navázat, resp. prohloubit spolupráci s místní podnikatelskou komunitou.

Účastnický poplatek bez DPH 21% činí 1 525 EUR nebo 38 900 Kč pro nečleny Hospodářské komory ČR, pro členy 1 373 EUR nebo 35 010 Kč (sleva 10 %). Poplatek zahrnuje ubytování, transfery, pronájmy prostor, catering, organizaci firemních jednání, organizační náklady spojené s přípravou mise a služby pracovníků HK ČR po dobu mise. DPH ve výši 21 % bude připočteno dle platných předpisů.

V případě zájmu se hlaste nejpozději do 16. ledna zde: https://www.komora.cz/zahranicni-mise/doprovodna-podnikatelska-mise-ministra-dopravy-martina-kupky-do-maroka-ve-dnech-16-20-unora-2025/

8. leden 2025

Někdy i jeden člověk dokáže uvést do pohybu celou mašinerii politiků a zájmových svazů a nakonec i změnit zaběhnuté pořádky. Podnikatelka Dáša Tománková z Adamova na Kutnohorsku chová kuřata na maso. Právě proto jí vadilo omezení prodeje drůbežího masa takzvaně ze dvora.

Podle vyhlášky z roku 2007 může chovatel bez registrace u chovatelských svazů nebo u veterinářů týdně porazit a prodat 35 kusů drůbeže, ročně něco přes osmnáct set. Jenže vydělané peníze z takového množství podle Tománkové nepokryjí ani jeden pracovní úvazek.

V polovině listopadu tak začala obcházet všechny důležité oborové svazy, poslance ze zemědělského výboru a setkala se s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL). Neuběhly ani dva měsíce a ministerstvo uvádí, že se na změně legislativy pracuje. Pokud by se ale Dáša Tománková neozvala dostatečně asertivně, nejspíš by se o úpravě vyhlášky v dalších letech pouze přemýšlelo.

Dášu Tománkovou v jejím úsilí změnit vyhlášku podpořil místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jiří Michalisko, připojila se i Agrární komora nebo Asociace soukromého zemědělství. Podle Michaliska jde o příklad toho, jak se může jednoduše podpořit diverzifikace příjmů malých a středních farem, které by si kromě hlavní rostlinné výroby mohly přivydělávat právě chovem drůbeže.

Ohledně prodejů ze dvora by se mělo podle informací MF DNES konat na ministerstvu jednání koncem ledna. Resort slibuje, že se bude snažit stanovit takové množství, aby to odpovídalo limitům v okolních státech.

Potravinářská komora pak zastává neutrální stanovisko. „Apelujeme však na to, aby chovatelé nadále dodržovali veškeré hygienické podmínky a parametry výroby. Taky je nutné hlídat, aby se neroztrhl pytel s neregistrovanými chovy,“ řekl mluvčí komory Marek Zemánek. Podle něj je pak bezpečnost výrobků prioritou.

Více zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/kure-drubez-porazka-limit.A250107_185247_ekonomika_ven

7. leden 2025

Vyhláška Ministerstva zemědělství by mohla změnit pravidla rostlinných potravin s názvy po masných pochoutkách, jako jsou burgery či párky. Řetězce a výrobci veganských potravin před změnami varují.

Novela sice uvádění masných výrobků, jako je burger, párek, steak, řízek, paštika, karbanátek, salám apod., v názvech rostlinných alternativ přímo nezakazuje, ale podle oslovených výrobců i SOCR k zákazu směřuje. Zavádí totiž přísné definice těchto výrobků a výslovně říká, že obsahují maso.

Základní argumentace obou stran se točí na tom, co je „dobré“ pro spotřebitele. Potravinářská komora, která dlouhodobě po zákazu masových výrobků v názvech rostlinných potravin volá, tvrdí, že je potřeba přestat klamat zákazníky, kteří by mohli za názvy, jako je fazolový párek, očekávat klasický párek z masa.

„Pokud si zákazník koupí takový výrobek, předpokládá, že chutná jako originál a jeho výživová hodnota se blíží verzi živočišného původu. Což se ale neděje. Kvalita mnohých výrobků je navíc různá,“ uvádí prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Odvolává se mimo jiné na platná pravidla EU, podle nichž se jako mléčné výrobky smí označovat pouze výrobky vyrobené z mléka.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-zmena-pravidel-muze-zrusit-zeleninove-burgery-i-tofu-steaky-267494

6. leden 2025

 Zatím je to slabota, loni bioplynové stanice v České republice vyrobily jen okolo 6 milionů metrů krychlových biometanu. Nenahradily tak ani jednu tisícinu spotřeby zemního plynu. Ale brzy se to má rozjet, v roce 2030 může produkce biometanu dosáhnout již 490 milionů m3. Zhruba 300 milionů m3 bude pocházet ze zemědělských odpadů a zbytek z komunálních odpadů, uvedlo ministerstvo životního prostředí v nově dokončeném Akčním plánu podpory rozvoje využívání biometanu.

Více tady: https://ekonomickydenik.cz/pul-miliardy-kubiku-biometanu-za-rok-takovy-je-plan-vlady-do-roku-2030/

5. leden 2025

Chovatelé drůbeže čelí neustálému tlaku na ceny, přičemž rostoucí dovoz levného ukrajinského masa, které, jak tvrdí, nesplňuje stejné standardy jako produkce v EU, je podle nich hlavním důvodem. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl místopředseda představenstva společnosti Proagro Nymburk Zdeněk Mlázovský. Zástupci supermarketů si ale za kvalitou ukrajinského masa pevně stojí.

Více zde: https://cnn.iprima.cz/chovatele-drubeze-celi-tlaku-rostouci-dovoz-ukrajinskeho-masa-ohrozuje-ceske-vyrobce-457653