Potravinářská komora České republiky


Tržby za lihoviny v Česku klesly o 40 procent, i kvůli koronaviru

Autor: ČTK

Datum: 29. 07. 2020

Praha 28. července (ČTK) - Tržby výrobců a dovozců lihovin v České republice v letošním prvním pololetí meziročně klesly o 40 procent. Důvodem je jarní uzavření restaurací kvůli šíření nemoci covid-19 a také lednový nárůst spotřební daně. Obchodníci se totiž na konci loňska předzásobili výrobky se starou sazbou spotřební daně, které dosud nestihli vyprodat. ČTK to dnes sdělila Unie výrobců a dovozců lihovin ČR, objem tržeb neuvedla. Za celý rok zatím očekává pokles tržeb o pětinu. Unie sdružuje 17 firem reprezentujících více než 80 procent trhu.

"Koronavirová pandemie nepříznivě ovlivnila export a na domácím prodeji se kromě uzavření restaurací a barů významně odrazilo uzavření hranic, a tím nepřítomnost turistů i zahraničních pracovníků, kteří spotřebovávají významnou část alkoholických nápojů," uvedl výkonný ředitel unie výrobců a dovozců Vladimír Darebník.

Unie očekává, že loňských čísel odvětví nedosáhne ani za celý rok. Letní měsíce jsou v prodejích lihovin tradičně slabé, letos se navíc kvůli koronavirovým omezením neuskuteční velké hudební festivaly, uvedla. Odbyt zpomaluje také pokračující doprodej zásob, které si obchodníci udělali před lednovým zvýšením spotřební daně. Celoroční pokles tržeb svých členů předpokládá unie kolem 20 procent za předpokladu, že se ve druhém pololetí nebudou opakovat omezení zavedená proti šíření nového typu koronaviru.

Podle agentury Nielsen klesl v prvním pololetí v Česku prodej lihovin v gastronomii meziročně o 1,6 miliardy korun, prodej v obchodech se přitom zvýšil jen o 100 milionů Kč. "Se zavřením gastronomických zařízení ztratili výrobci lihovin hlavní odbytiště produktů. Zatímco konzumenti piva začali nakupovat svůj mok hojně v maloobchodě, u lihovin tomu tak nebylo," podotkl Darebník.

Unie opakovaně vystupovala proti zvýšení spotřební daně z lihovin o 13,2 procenta od letošního ledna. Mezi alkoholickými výrobky jsou lihoviny nejvíce zatížené spotřební daní, přestože jejich spotřeba činí pouze 27 procent z celkové spotřeby alkoholu v ČR, uvedla. Poukázala na to, že kvůli propadu prodeje lihovin stát v březnu až červnu na spotřební dani vybral ve srovnání se stejným obdobím loni o 1,2 miliardy korun méně.

Změny v prodeji se vzhledem k 55denní splatnosti spotřební daně projevují na jejím výběru se zpožděním. Zatímco v únoru překročila suma spotřební daně z lihovin 1,5 miliardy korun, což ukazuje nákupy do zásoby v prosinci 2019 před zvýšením spotřební daně, v březnu to bylo zhruba 225 milionů korun.

Podle průzkumu pro Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR v době koronavirového nouzového stavu více pila alkohol téměř pětina lidí. Častěji větší spotřebu přiznali muži než ženy a mladší lidé od 18 do 35 let. Nouzový stav byl vyhlášen kvůli epidemii 19. března a skončil 18. května.

dvd snm

 


SoutěžRENOMIA - služby v oblasti pojištění potravinářských firem
spolupracujeme s


Potravinářská komora ČR ®
Počernická 96/272
108 03 Praha 10-Malešice
tel./fax: +420 296 411 187 (sekretariát)
tel.: +420 296 411 184-96
e-mail: foodnet@foodnet.cz
IČ: 63110652
DIČ: CZ63110652
ID datové schránky: snrmxu3