Potravinářská komora České republiky


Firma začala do ČR dovážet nealkoholické destiláty

Autor: ČTK

Datum: 04. 02. 2020

Praha 3. února (ČTK) - Společnost W/O začala dovážet z Velké Británie, Německa a Austrálie do ČR nealkoholické destiláty. Jde o whisky, giny nebo rumy. Mělo by jít o alternativu pro lidi, kteří se rozhodnou jít do baru a dát si nealkoholický koktejl chuťově připomínající alkoholickou variantu nebo jednu z alkoholických složek nahradit nealkem. Zástupci firmy dnes na tiskové konferenci uvedli, že v posledních letech stoupá světová obliba nepití alkoholu, například kvůli zdravému životnímu stylu. V ČR se snaží pití alkoholu omezit například kampaň Suchej únor.

Podle Jana Jelínka je ve světě aktuálně kolem 70 až 80 výrobců nealkoholických destilátů, které se vyrábí kromě klasické destilace, tedy rozdělování těkavé a netěkavé složky kapaliny také parní destilací, k výrobním procesům patří také macerace bylin nebo koření. Nealkoholické destiláty jsou podle něj ve špičkové kvalitě.

Obliba nepití alkoholu podle zástupců firmy ve světě roste. V Británii se podle nich loni prodalo pět milionů lahví nealkoholických destilátů. "Když přijdete do jakéhokoliv top baru na světě, tak je pravidlo, že mají nealkoholickou kartu," upozornili.

Ceny nealkoholických destilátů jsou podle zástupců firmy podobné jako u alkoholu. "V cenách pro retail se pohybujeme zhruba od 450 korun do 800 korun - je to cenově úplně stejné jako kvalitní alkohol," dodal. Kromě některých barů by tyto nápoje měl nabízet i internetový prodejce Rohlík.cz.

Podle údajů Českého statistického úřadu spotřeba alkoholu v ČR předloni meziročně stoupla o 1,1 procenta na 172,5 litru alkoholických nápojů, každý Čech tak v průměru vypil 9,9 litru čistého lihu. Spotřeba tvrdého alkoholu stoupla o 0,9 procenta na sedm litrů nápojů, v nich tak každý vypil 2,8 litru lihu. Největší spotřebu klasicky tvoří pivo, předloni jeho spotřeba stoupla o 0,6 procenta na 145,2 litru na hlavu, v průměru šlo o 4,8 litru lihu na osobu. Tyto údaje se mírně liší od dat Českého svazu pivovarů a sladoven. Podle něj se tuzemská spotřeba piva se ale také zvýšila, a to o 2,9 procenta na 16,5 milionu hektolitrů. Na obyvatele se tak podle svazu v ČR předloni vypilo 141 litrů, o šest velkých piv meziročně více.

 


SoutěžRENOMIA - služby v oblasti pojištění potravinářských firem
spolupracujeme s


Potravinářská komora ČR ®
Počernická 96/272
108 03 Praha 10-Malešice
tel./fax: +420 296 411 187 (sekretariát)
tel.: +420 296 411 184-96
e-mail: foodnet@foodnet.cz
IČ: 63110652
DIČ: CZ63110652
ID datové schránky: snrmxu3