Potravinářská komora České republiky


Dva německé okresy kvůli nákaze v jatkách čekají výrazná omezení

Autor: ČTK

Datum: 24. 06. 2020

 

Berlín 23. června (ČTK) - Statisíce obyvatel německého okresu Gütersloh, který je kvůli problémům ve zdejších jatkách hlavním ohniskem koronaviru v Německu, a sousedního okresu Warendorf čekají nejméně týden přísná karanténní opatření. Uzavřeny už jsou v okrese Gütersloh školy a školky, teď k nim přibyla i kina, muzea, divadla, bary, bazény či další vnitřní sportoviště. Znovu v platnosti je také omezení kontaktů na veřejnosti. Na tiskové konferenci v Düsseldorfu to dnes oznámil ministerský předseda nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet.

"Je to opatření přijaté z důvodu opatrnosti. Zrušíme ho tak rychle, jak jen to bude možné," ujistil občany Laschet, podle něhož je nutné zajistit, aby se nákaza nešířila mimo okruh zaměstnanců jatek firmy Tönnies. Mezi nimi dosavadní testy prokázaly 1553 nakažených. Mimo firmu je nakažených v okrese jen 24.

"Poprvé zavede celý okres v Německu znovu opatření, která platila v březnu," řekl Laschet po obnovení opatření v okrese Gütersloh. Později odpoledne úřady uvedly, že stejná opatření budou platit také v okrese Warendorf, přičemž školy a školky tu budou uzavřeny až od čtvrtka.

Ještě několik hodin předtím Laschet podle DPA tvrdil, že v okrese Warendorf nebudou opatření plošná, ale budou platit jen v obcích, které sousedí s okresem Gütersloh.

Mezi kroky, na nichž se dnes politici dohodli, patří třeba znovuzavedení kontaktních omezení. Na veřejnosti se nyní například v obou okresech mohou setkávat maximálně dva lidé, kteří nejsou členy jedné domácnosti. Toto opatření, stejně jako uzavírky řady institucí, má platit do 30. června. Pokud to ale bude nutné, bude prodlouženo.

Už od minulého týdne jsou uzavřena postižená jatka, která jsou největší v Německu. V karanténě je kolem 7000 zaměstnanců podniku a členů jejich rodin. Je mezi nimi i řada zahraničních pracovníků z Rumunska, Bulharska a Polska. Dodržování karantény chce zemská vláda v případě nutnosti prosadit za pomoci policie. V oblasti zároveň působí mobilní týmy, které mají lidem uzavřeným doma pomáhat.

Kterýkoliv občan okresů, který se bude chtít nechat otestovat na koronavirus, tak může bezplatně učinit. V obou okresech bude testování výrazně rozšířeno. Laumann dnes po zasedání zemského kabinetu podle DPA oznámil, že by měli být v příštích dnech otestováni obyvatelé a zaměstnanci pečovatelských domů, pracovníci nemocnic a zaměstnanci v obchodech s potravinami i lidé z kiosků a dále pak zaměstnanci firem nabízejících ubytování nebo krátkodobé práce.

Cestovat mimo hranice okresů mohou všichni kromě nakažených, premiér Laschet od takových cest ale odrazuje. Zároveň varoval, aby teď na všech obyvatelích regionu neulpělo stigma. V Německu už byly zaznamenány případy, kdy občané z Güterslohu museli nedobrovolně ukončit dovolenou mimo okres, protože panovaly obavy, že mohou být také infikováni.

Na zpracovatelskou firmu Tönnies se kvůli masivnímu rozšíření koronaviru snesla vlna kritiky. Ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska jí dnes vyčetl nedostatečnou spolupráci po propuknutí nákazy. Podmínky práce i ubytování v provozu ve městě Rheda-Wiedenbrück zase tvrdě kritizovala humanitární organizace Caritas. Zaměstnavatel podle ní pracovníky, z nichž má řada jen velmi nízké platy, s plným vědomím rizika poslal do "neštěstí".

Šéf společnosti Clemens Tönnies slíbil nápravu. "Změníme tuto branži," nechal se slyšet. "Uklidit" v ní přislíbil i ministr práce Hubertus Heil.

Podle DPA se koronavirová nákaza rozšířila také na dalších německých jatkách, tentokrát ve Wildeshausenu v dolnosaském okrese Oldenburg na severozápadě Německa. pozitivní test mělo 23 z 50 zaměstnanců jatek skupiny PHW. Otestováno má být všech více než 1100 pracovníků.

zdp mtw jd

 

 


SoutěžRENOMIA - služby v oblasti pojištění potravinářských firem
spolupracujeme s


Potravinářská komora ČR ®
Počernická 96/272
108 03 Praha 10-Malešice
tel./fax: +420 296 411 187 (sekretariát)
tel.: +420 296 411 184-96
e-mail: foodnet@foodnet.cz
IČ: 63110652
DIČ: CZ63110652
ID datové schránky: snrmxu3