Potravinářská komora České republiky


NS nařídil částečně znovuotevřít ostravskou větev kauzy metanol

Autor: ČTK

Datum: 19. 05. 2020

Brno 18. května (ČTK) - Zlínský krajský soud musí po zásahu Nejvyššího soudu (NS) částečně znovuotevřít takzvanou ostravskou větev metanolové kauzy. Podle informací ČTK bude znovu rozhodovat o Martinu Svobodovi a Václavu Zlámalovi, které obžaloba řadila k distributorům otráveného alkoholu. U krajského soudu už řízení takzvaně obživlo, zjistila ČTK z databáze InfoSoud.

"Pobočka ve Zlíně se bude opětovně zabývat projednáním věci s obžalovanými S. a Z. v potřebném rozsahu," uvedla bez dalších podrobností mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová.

Svoboda si měl odpykat sedm let a devět měsíců ve vězení, Zlámal 4,5 roku. NS rozhodoval neveřejně, plné odůvodnění zatím nepublikoval. Není tak zřejmé, jak rozsáhlý zásah v rozhodnutí provedl.

Mluvčí nejvyšší instance Petr Tomíček nechtěl s ohledem na doručování verdikt komentovat. Z kontextu však plyne, že pro ostatní odsouzené Michala Klösela, Petra Čagana, Bohumila Malátka a Martina Posládka se nic nemění.

Podle rozsudku si v srpnu 2012 Klösel objednal směs obsahující toxický metylakohol. Šlo o celkem 2300 litrů alkoholu neznámého původu, který se prodával za 50 korun za litr. Klösel poté sjednal jeho prodej obžalovanému Posládkovi, aniž by zjišťoval původ alkoholu. Od Posládka smrtící směs podle žalobců putovala k Martinu Svobodovi, který ji šířil prostřednictvím svého stánku v Havířově. Po požití toxické směsi zemřelo pět lidí, uváděl rozsudek.

Posládek alkohol prodal také Zlámalovi z Havířova. Čagan podle obžaloby opatřil Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé.

Otravy falšovanými lihovinami, k jejichž výrobě byl použit jedovatý metanol, patří mezi nejhorší neštěstí, které v posledních desetiletích postihly ČR. Zemřelo téměř 50 lidí, další desítky připravil otrávený alkohol o zdraví. Před soudy postupně stanuly desítky lidí.

tmd sd

 


SoutěžRENOMIA - služby v oblasti pojištění potravinářských firem
spolupracujeme s


Potravinářská komora ČR ®
Počernická 96/272
108 03 Praha 10-Malešice
tel./fax: +420 296 411 187 (sekretariát)
tel.: +420 296 411 184-96
e-mail: foodnet@foodnet.cz
IČ: 63110652
DIČ: CZ63110652
ID datové schránky: snrmxu3